Příspěvek

Bude za 300 milionů mistrovství světa na Letné?

“Mistrovství světa basketbalistů do 19 let se za rok uskuteční v České republice. Místem konání bude od 27. června do 7. července 2013 Praha, finále bude v O2 areně,” informoval v dubnu tohoto roku Blesk. Jak tato drobná zpráva souvisí s Letnou? Podstatně, v ulici Nad Královskou oborou máme totiž basketbalovou halu.

Hala na Letné byla postavena v roce 1965 pro T. J. Sparta ČKD Praha. Už mezi roky 1985-1990 proběhla její rekonstrukce a přístavba, v roce 1990 pak byl změněn vstup z ulice, proběhla stavební úprava šaten a WC. V roce 2004 dostala hala čtyři nová tisková střediska a novou vzduchotechniku, v roce 2010 zaplatil magistrát rekonstrukci výměníkové stanice.

Ve stejném roce se občanské sdružení ASSOCIATION CLUB SPARTA PRAHA jako majitel haly rozhodlo, že halu nepotřebuje, a nabídlo ji k odkupu Praze 7. Starosta Ječmének nelenil a předložil radě a zastupitelstvu návrh na podání žádosti o odkup haly z peněz magistrátu a následné svěření do správy Praze 7. Vše proběhlo před volbami tak neuvěřitelnou rychlostí a termínovou neshodou, že jsem v této věci podal trestní oznámení. Případ ale šetřil vyšetřovatel, který má na zdi diplom od starosty Ječménka, ten se omezil na získání zápisů z jednání příslušných kolektivních orgánů a vyšetřování zastavil.

Bohužel Praha 7 byla patrně zneužita nějakou silnější skupinou, protože ke svěření haly Praze 7 nedošlo a smlouvu o její výpůjčce Praze 7 magistrát nečekaně vypověděl, aby halu, kterou pořídil za 116 milionů Kč pro Prahu 7, následně na návrh radní Udženije pronajal občanskému sdružení SPORTOVNÍ AREÁL PRAHA za cenu 100 Kč/m2/rok na 20 let s možností prodloužení na dalších 10 let. Tyto podmínky určil sám nájemce a celá smlouva je postavena tak, že magistrát vyvine maximální součinnost s občanským sdružením pro získání dotace na další rekonstrukci haly pro výše uvedené mistrovství světa.

Nový nájemce haly hned vypsal výběrové řízení na rekonstrukci s předpokládanou cenou zakázky 190 milionů Kč a požádal Ministerstvo školství o dotaci. Výběrové řízení realizovala společnost ML Compet, jejíž jednatelkou je Lucia Novanská, kterou soud zatím stále drží ve vazbě kvůli spojení s případem Davida Ratha.

O sdružení SPORTOVNÍ AREÁL SPARTA, kterému magistrát tak rychle, ochotně a levně sportovní halu koupil a pronajal, nejsou bohužel veřejně dostupné skoro žádné informace. Z veřejných zdrojů se dá zjistit jen to, že sídlí na adrese Těšnov 1 v budově pana Charouze (Charouz Group) a že jeho předsedou je pan Mgr. Marek Kučera. Pan Kučera je jednatelem a společníkem USK Basketbal (konkurenční tým letenských) a předsedou správní rady Nadace KOŠE PROTI DROGÁM. V nadaci najdeme v dozorčí radě zajímavá jména - Martin Kocourek, Michal Kraus, Miroslav Jansta, Richard Háva, Ivan Zach, Jiří Snášel a Radovan Šteiner. Tedy nic hezkého, spíše sbírka hrozného.

Bude hala sloužit sportu, nebo spojeným politickým vlivovým skupinám k dalšímu porcování našich daní?

Detailní informace na Wiki Lepší Praha 7

Zdroje: Blesk

Tento příspěvek je licencován pod CC BY 4.0 autorem.